Ája

Kastrovaná  fenka, kříženka border kolie a špice. Stará asi 2 – 3 roky.
V útulku je již několik měsíců i se svou smečkou téměř identických fen, zabraných za týrání.
Tato fenka od svého narození byla zavřená i s ostatními psy v zahradním domku kde žili celý svůj život. Neznala žádný kontakt s člověkem s venkovním prostředím. Neznala pohlazení, neměla jméno… .Začátky pro ní, jako i pro ostatní ze smečky  byli v útulku velmi těžké. Museli jsme tuto smečku  rozdělit, naučit na volný pohyb venku, na pohlazení, každodenní kontakt s člověkem, jako takový. Na obojek a vodítko. Každý den jsme je učili to, co umí každý pes, který od štěněte vyrůstá s lidmi.  Tato smečka se chovala  jako divocí psi. Útočili na nás při jakémkoliv vstupu na jejich území – v tomto případě do útulkového kotce. Značili si výkaly vše – boudu, krmení, pelíšek i vodu na pití – chovali se velmi divoce.
Ája, však ,,socializaci “ zvládla skvěle. Je hodná, mazlivá, trochu bojácná a nedůvěřivá. Snaží se zvládat  venčení  mimo domov, jízdu autem..,to některé fenky z této smečky ještě ne.
Avšak takový to pejsek si stejně ponese s sebou určité břímě po celý život.
Nový případný páníček musí s každou novou věcí Áju pomalu seznámit. To znamená, že určitě není vhodné ihned na začátku, kdy si musí nejprve zvyknout na nové členy smečky – svého pána, rodinu, nový domov a teprve po získání jistoty ze svého nového zázemí, jí teprve vzít na seznamování s širším okolím a jinými lidmi. Není vhodné Áju brát na rušná přelidněná místa. Venku mimo oplocený domov chodit pouze na vodítku a pevně jej nejen držet, ale utáhnout obojek, tak aby se při případném uleknutí nevyvlékla a neutekla.
Začátky s takovým pejskem jsou o velké trpělivosti, obezřetnosti a předvídavosti. Nový pán by měl v prvních týdnech seznamování s takovým pejskem, jemu věnovat hodně času.
Ája má velké láskyplné ,,psí srdíčko“ a odmění se svému novému páníčkovi věrností a bude mu ,,psím kamarádem“.
Ája je vhodná spíše k rodinnému domu s dobrým oplocením a přiměřeně velkou boudou, své postavě.

Mohlo by se vám líbit...