Uvažujete o pořízení pejska z našeho útulku?

Než se rozhodnete navštívit náš útulek a osvojit si zvíře z něj, položte si několik následujících otázek a prodiskutujte je se všemi členy rodiny:

  • Bydlím v bytě – je pronajatý – musím mít písemné svolení majitele bytu, že mu nevadí pes. Co sousedé? Nebude jim vadit, že pejsek než si u vás zvykne, může kňučet, zaštěkat?!
  • Jsem ochoten/a chodit s pejskem každý den na procházky, venčit jej min.4-5x denně v jakémkoliv počasí ? Pokud mám zahradu, mám ji dostatečně zajištěnou, aby pes neutíkal ?  Mám dobrý pevný plot, dostatečně vysoký, nemůže se pes podhrabat, protáhnout se ven ? Než si pejsek zvykne, adaptuje se, zjistí, že v novém domově je to vlastně fajn, může mít tendence utéci od vás ! A to při jakékoliv příležitosti, hlavně při venčení!
  • Jsem schopen vybraného pejska uživit? Zajistit kvalitní krmení, veterinární péči v případě jeho zdravotních potíží, očkování … .
  • Neplánuji stěhování ? nový byt, další dítě a jiné změny? Které často stojí za rozhodnutím dát psa, pryč?!
  • Dokážu být opravdu odpovědný za psa a starat se o něj po celý zbytek jeho psího života? 
  • Jakého psa vybrat – jak velkého, jaké plemeno, o jak starého jsem schopen se starat. S tím je spojené právě i venčení, krmení.. . Každý pes potřebuje jinak velké procházky, výběh, krmnou dávku.. . 

Často se nám stává, že přijdou rodiče, prarodiče se svými, již dospělými potomky k nám do útulku a vyberou si štěně, mladého pejska. V momentě kdy přijde nemoc, úmrtí, jde pejsek zpět do útulku – rodina se nikdy nepostará!  Byť se u nás členové rodiny dušují: pokud taková to situace nastane, budeme se o pejska dále starat, nastává velmi často jedno – i po několika letech přivedou opět psa do útulku se slovy: maminka, babička se už nemůže o něho starat a my prodáváme její byt, dům – není kdo by se o pejska staral!

Všechny tyto věci je nutné dobře uvážit, protože mnoho lidí podléhá kouzlu pejsků a bez přípravy si je odvedou domů. Rozhodnutí vzít si psa by mělo být zodpovědné, protože i psům, kteří už za sebou mají špatnou zkušenost s lidmi, a to je většina psů z útulku, se další takové špatné osudy bohužel nevyhýbají. Nedostatečně promyšlené rozhodnutí, nebo impulzivní výběr bez ohledu na reálné potřeby rasy a konkrétního psa vedou k jejich opětovnému vrácení do útulku.

Důvody jsou různé:
– pes štěká hodně, nebo štěká málo,
– utíká, je příliš temperamentní, nebo naopak moc klidný
– neposlouchá, nesplňuje představy nového chovatele na to co má a nemá umět….

Někteří psi z útulku nemusí znát běžné věci našeho života – např. výtah, vysavač, auta, rušné ulice, velké množství lidí pohromadě, další zvířata apod. Nebo mají na určité věci špatné vzpomínky, negativní zkušenosti. Potom jejich reakce může být jiná, než předpokládáme. Většinou se plaší a snaží se si pomoci opět útěkem. Tomu lze předejít velmi trpělivým postupným přivykáním. Nejprve na nás a prostředí ve kterém se běžně budeme s pejskem pohybovat, byt, zahrada. Poté na náš běžný denní život.  Pevným držením vodítka a dostatečně utaženým obojkem na krku, aby se zvíře nevyvléklo v neznámých, pro něj stresových situacích, předejdeme jeho útěku při venčení.

Než si pejska přivezete domů – připravte si doma: měkký a teplý pelíšek, čistou zateplenou boudu, misku na jídlo, misku na vodu a nějakou hračku, dobrotu.  Adaptace zvířete na nový domov a novou rodinu je velmi individuální. Někdy si pes zvykne za pár dní, ale může to trvat i několik měsíců. V útulku se ptejte na všechno co Vás napadne a nechte si poradit. Pejsek, kterého si odvedete, bude veterinárně ošetřený a kompletně přeočkovaný, očipovaný – hlášený v národním registru na útulek. Pejsky přihlašujeme sami v národním registru na nového chovatele po proběhnutí zákonné lhůty. Další vakcinace provádí, již nový chovatel a je nutné aplikovat je jednou ročně + dvakrát ročně pejsky odčervovat s pomocí veterinárních přípravků. Je dobré nového psa z útulku po nějaké době ( po příchodu do nového domova ) prohlédnout u veterináře, zapsat a domluvit se, kdy přijít na očkování, popř. kdy je vhodná kastrace ( platí u zvířat, která nejsou kastrována útulkem.. ).

Pro všechny pejsky v útulku platí, že jejich aklimatizace v rodině není ani tak otázkou zkušeností s chovem psů, ale spíše otázkou trpělivé lásky, která i v tomto případě dokáže zázraky. 

Pokud si pořídíte pejska z útulku, získáte věrného kamaráda, který vaší lásku vrátí psí několikanásobnou bezelstnou láskou k Vám.

Podobné informace se vztahují i na kočičky adoptované z útulku.

Útulek je novému chovateli nápomocen, poradíme, jsme nadále v kontaktu s ním i po adopci zvířete v novém domově!