Uvažujete o pořízení pejska z našeho útulku?

Než se rozhodnete navštívit náš útulek, položte si několik následujících otázek a prodiskutujte je se všemi členy rodiny:
– Mám byt – nemám zahradu, mám ji dostatečně zajištěnou, aby pes neutíkal?
– Jsem ochoten /a chodit s pejskem každý den na procházky v jakémkoliv počasí?
– Jsem schopen vybraného pejska uživit? krmení, veterinární péče …
– Neplánuji stěhování, další dítě a jiné změny? Které často stojí za rozhodnutím dát psa pryč.
– Dokážu být opravdu odpovědný za psa a starat se o něj po celý zbytek jeho života? (často se nám stává, že přijdou prarodiče se svými dospělými dětmi k nám do útulku a vyberou si štěně, mladého pejska. V momentě kdy přijde nemoc, úmrtí, jde pejsek zpět do útulku). Zbytek rodiny, byť se u nás dušuje: pokud taková to situace nastane, jsme schopni a chceme se o pejska dále postarat, ho i po několika letech přivedou opět do útulku.

Všechny tyto věci je nutné dobře zvážit, protože v útulku mnoho lidí podléhá kouzlu pejsků a bez přípravy si je odvedou domů. Rozhodnutí vzít si psa z útulku by mělo být zodpovědné, protože i psům, kteří už za sebou mají špatnou zkušenost s lidmi, se další takové zkušenosti bohužel nevyhýbají. Nedostatečně promyšlené rozhodnutí, nebo impulzivní výběr bez ohledu na reálné potřeby rasy a konkrétního psa vedou k jejich opětovnému vrácení do útulku.

Důvody jsou různé:
– pes štěká hodně, nebo štěká málo,
– utíká, je příliš temperamentní, nebo moc klidný
– neposlouchá, nesplňuje představy majitele na to co má a nemá umět….

Někteří psi z útulku nemusí znát běžné věci našeho života – např. výtah, vysavač, auta, rušné ulice, další zvířata apod. Nebo mají na určité věci špatné vzpomínky a negativní zkušenosti. Potom jejich reakce může být jiná, než obvykle předpokládáme. Tomu lze předejít velmi trpělivým postupným přivykáním na náš běžný denní život, a také pevným držením vodítka v neznámých situacích. Připravte si doma pro nového pejska: měkký a teplý pelíšek, misku na jídlo, misku na vodu a nějakou hračku. V útulku se ptejte na všechno co Vás napadne a nechte si poradit. Pejsek, kterého si odvedete, bude veterinárně ošetřený a kompletně přeočkovaný. Další vakcinace je nutné aplikovat jednou ročně + dvakrát ročně je nutné pejsky odčervovat s pomocí veterinárních přípravků.

Pro všechny pejsky v útulku platí, že jejich aklimatizace v rodině není ani tak otázkou zkušeností s chovem psů, ale spíše otázkou trpělivé lásky, která i v tomto případě dokáže zázraky.

Pokud si pořídíte pejska z útulku, získáte věrného kamaráda, který vaší lásku vrátí psí několikanásobnou bezelstnou láskou k Vám.